AKTUÁLNÍ REALIZACE
 • aktualni-realizace-01
 • aktualni-realizace-02
 • aktualni-realizace-03
 • aktualni-realizace-04
 • aktualni-realizace-05
 • aktualni-realizace-06
 • aktualni-realizace-07
 • aktualni-realizace-08

AKTUÁLNÍ REALIZACE
 • Stavební a obchodní společnost

 • Stavební a obchodní společnost

 • Stavební a obchodní společnost

Loga

Na šikmou střechu s minerální izolací nové generace


Plocha střechy je významnou součástí pláště domu a tak nás nepřekvapí, že tudy z domu utíká v průměru až třicet procent tepla. Pokud je střecha členitá, je toto číslo o poznání vyšší. Vyřešit zateplení šikmé střechy je také mnohem složitější, než u prakticky rovné fasády. V tomto směru jedinečnou novinku přináší společnost Knauf Insulation.

Střešní konstrukce už ze své podstaty vytvářejí tzv. liniové tepelné mosty, které tvoří zpravidla krokve. Střecha je ve své podstatě dřevostavba: její nosnou konstrukci totiž tvoří dřevěné trámy, krokve a kleštiny, z vnější strany je krytina, z vnitřní obklad. Významnou roli by měla hrát tepelná izolace.Problém lehké konstrukce

Čím je střešní konstrukce lehčí, tím by měl být význam izolace větší. Vlastností dřevostaveb je, že se zde obtížněji zajišťuje tepelná stabilita. V praxi to znamená, že v létě v pokojích se vzduch snáz přehřívá a v zimě místnosti rychleji chladnou. Lehké konstrukce bez pořádné tepelné izolace mají prostě nízké akumulační schopnosti.

Správně si vybrat

V přemíře různých typů izolačních materiálů na trhu je kutilovi zatěžko si vybrat. Nejvhodnějšími izolacemi do šikmých střech jsou tradičně minerální vláknité izolace ze skelných a kamenných vláken. Jsou ideální, protože nejlépe izoluje vzduch a právě vlákna vytvoří miliony suchých vzduchových dutinek. Jelikož jsou vzdálenosti jednotlivých krokví různé, minerální vláknité izolace ze skelné vlny ideálně vyplní vzniklou mezeru.

Úplně nové možnosti

S nesporně zajímavou novinkou přišla na náš trh společnost Knauf Insulation. V Čechách získala nová generace minerální izolace vyráběná technologí ECOSE Technology prestižní ocenění Inovace roku 2009, v zahraničí cenu Global Insulation Award 2009 za aktuálně nejlepší izolaci na světě. Samotné složení novinky je zajímavé, neboť z procesu výroby byl odstraněn formaldehyd, akryláty, fenoly a rovněž veškerá barviva. Znamená to, že materiál je šetrnější k životnímu prostředí v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje. Jeho hnědá barva se navíc dobře hodí k dřevostavbám a v šikmých střechách se aplikuje vložením nad, pod, či mezi krokve, kde dobře drží.

Zateplení šikmé střechy

Dříve bylo zateplení šikmé střechy vložením izolace mezi krokve standardní, ale vzhledem k stálému zdražování energií už nestačí. Nutností je přidání minimálně jedné další vrstvy nad nebo pod krokve. Donedávna rovněž platilo, že stačí mít ve střeše 16 cm izolace. Ale snaha o maximální energetické úspory, státní příspěvky (např. dotační program Zelená úsporám), vyžadují zateplit střechu v řádech několika desítek centimetrů izolace (30 cm a více).

Dřevostavby

Trendem jsou dřevostavby, kde při nižších tloušťkách stěn dosáhneme konstrukce přinášející minimální množství tepelných ztrát. V porovnání se zděnými stěnami dosáhne dřevostavba stejných vlastností zhruba při dvou třetinách tloušťky stěny. Pro srovnání ceny je nutné brát v úvahu kromě vstupní ceny materiálů také výdaje za dopravu, montáž, spojovací prvky i opláštění – což všechno zaplatíte z vlastní kapsy. Proto je nejlepší jednou zainvestovat do větší tloušťky tepelné izolace a pak využívat jejich výhod pohodlně a v teple.

Více informací na www.knaufinsulation.cz.

Jiří Jan (text) a Knauf Insulation (text a foto) pro www.ceskykutil.cz